A szalagparketta három, egymásra merőleges rétegből felépített parketta típus, amely így éri el a stabilitását, mérettartását. A felső csiszolható 3-4 mm vastag kemény színfaborítást két hordozóréteg tartja. Ezek szálirányban elforgatott fenyőfa alapanyagból (esetleg HDF hordozórétegből) készülnek. Az újabb szalagparketták már ragasztás nélkül (klikk) fektethetőek, illetve padlófűtésre is alkalmasak. A felület védelméről 3-7 réteg UV álló kikeményített lakk gondoskodik.
A szalagparketta vastagsága 14 mm. Meglévő burkolatra (csempe, márvány, parketta) azonnal lefektethető. A szalag parkettától, svédpadlótól eltérően aljzathoz nem kell ragasztani. A szalagparketta tökéletesen résmentes felületet ad, a felülete többször csiszolható. Átlakkozással fel lehet újítani, így élettartama 30-60 évre tehető. Újabban olajos, viaszos felülettel is készül, amely még közelebb hozza a természethez a szalagparketta burkolat felületét. A ragasztott, rétegelt szerkezet révén kevésbé deformálódik. Az egészségre ártalmatlan anyagfelhasználás végett nem jelent veszélyt a környezetre. Fektetés után azonnal használatba vehető kész burkolat.
A használat során arra kell törekedni, hogy minél kevesebb extra behatás, szennyeződés érje a parkettát. Az ajtó előtt lábtörlőt kell alkalmazni, hogy a finom homokszemcsék bejutását is megakadályozzuk, ugyanis ezek a legfinomabb csiszolószemcsék, melyek a lakkfelületet koptatják. A bútorok lába alá alátétet (pl.: filc) kell ragasztani, ami a karcolódástól megóvja a felületet. A pontszerű, erős terhelés káros a parkettára. Jó tudni, hogy a különböző fafajok kissé eltérő keménységűek, de a tűsarkú cipő még a legkeményebb fafajból készült parkettán is nyomott hagy. A görgősszék görgői rendkívüli módon igénybe veszik a felületet, ezért mindenképpen e célra készített alátéttel kell védeni azt.
A készparketta készre lakkozott padlóburkoló termék, ezért lefektetését követő utánlakkozása nem szükséges. A készparketta száraz vagy alig nedves legfeljebb ködnedves ruhával illetve szakkereskedésben kapható padlóápoló szerekkel tisztítható, de használata során óvni kell a nedvességtől. Felmosni tilos! Vízben nem oldódó szennyeződést azonnal, oldószerével (kivéve az erősen maró anyagokat) lehet eltávolítani, de lehetőleg kerülni kell a vegyszeres tisztítást. A megkopott lakkréteg felújításakor a régi lakkot finom szemcsézetű csiszolópapírral (P 120-P150) hosszirányban kell megcsiszolni. A képződött port a felületről gondosan el kell távolítani, ezután lehet lakkozni több rétegben. Az egyes rétegek felhordása között a felületet finom csiszolópapírral fel kell érdesíteni. A lakkozás előtt próbalakkozást kell végezni. Próbalakkozás után gondosan meg kell vizsgálni az új bevonat tapadását, elszíneződését és a felület minőségét. Csak a próba megfelelősége esetén kezdjen neki a teljes utánlakkozásnak. Lakkvásárlás előtt kérjen információt szakembertől. (Ajánlott lakktípus: oldószeres parkettalakk) A lakkozás teljes körű felújításának szükségessége nagymértékben késleltethető a kereskedelmi forgalomban kapható padlóápoló szerek rendszeres alkalmazásával.
A faanyag még feldolgozott állapotban is "élő" anyag, s a szélsőséges klimatikus hatásokra - csakúgy, mint az ember - érzékenyen reagál. Az ember és a parketta jó közérzetéhez tehát a megfelelő szobaklíma is hozzátartozik. Ez például 20 °C hőmérséklet esetén mintegy 45-55% relatív légnedvességet jelent. Ha a fűtési idényben a relatív légnedvesség tartósan vagy gyakran a fenti érték alá csökken, a parketta rendkívüli módon kiszáradhat, s az egyes elemek közt, de azokon belül is rések képződhetnek. Ez természetes jelenség. Ennek megakadályozására, szükséges a fűtési idényben a páratartalom és a hőmérséklet folyamatos mérése és a légnedvesség megfelelő mértékű pótlása mesterséges légnedvesítéssel.
Ez a parketta fából készült, ezért a természetes fára jellemző sokszínűséget, szerkezeti sokféleséget kismértékben még egy-egy minőségi osztályon belül is tükrözi, ezért a kiadványainkban látható parkettaminták csak tájékoztató jellegűek.
Az olajos felület jellegzetessége, hogy kiemeli az egyes fafajok egyedi rajzolatát. Ezek a lélegző felületek természetességükkel kellemes hatást keltenek. Az olajozott padlók tartóssága és kopásálló tulajdonsága nagyban függ a rendszeres és helyes tisztítástól, ápolástól.
Annak érdekében, hogy parkettáját sokáig élvezni tudja, kérjük, tartsa be az alább felsorolt tanácsokat!
A használat során törekedni kell, hogy minél kevesebb extra behatás, szennyeződés, illetve nedvesség érje a parkettát. A kisebb kavicsok és a finom homokszemcsék bejutását meg kell akadályozni, ugyanis ezek a legfinomabb csiszolószemcsék, melyek a felületet koptatják, karcolják. Rendszeresen porszívó segítségével a bejutott szennyeződéseket el kell távolítani. A pontszerű, erős terhelés káros a parkettára. A különböző fafajok eltérő keménységűek, de a tűsarkú cipő még a legkeményebb fából készült parkettán is nyomot hagy. A bútorok lába alá alátétet (pl.: filc) kell ragasztani, ami a karcolódásoktól megóvja felületet. A görgős székek görgői rendkívüli módon igénybe veszik a felületet, ezért mindenképpen erre a célra készített alátéttel vagy gumi görgővel kell védeni azt (EN12529).
A parkettát és a felületét egyaránt óvni kell a nedvességtől, a kifröccsent vizet vagy egyéb folyadékot azonnal fel kell törölni. A túl gyakori vagy túl nedves ruhával történő tisztítás károsíthatja a felületet.
A parketta gyárilag készre olajozott, fektetés után nem szükséges a további olajozás. Ha Ön mégis úgy dönt, hogy a felületet utána olajozza, kérjük ennek szakszerű elvégzéséről előtte tájékozódjon vagy szakemberrel végeztesse.
Ennek ellenére a nagy forgalmú helyeken (közületek) javasoljuk a felület lerakás utáni első ápolásának elvégzését, így ez egy további védő anyagként szolgál. Közvetlen a fektetés utáni első ápolás lakótérben nem feltétele a használatba vételnek, de amennyiben úgy dönt a következőképpen végezze:
Az olajos felület tisztításához általában elegendő a parkettához alkalmas porszívó fejjel történő porszívózás.
A száraz tisztítás után használjuk a HYDRO CARE vizes ápolószert, ami egy természetes, oldószermentes vízzel hígítható termék, tisztítja és ápolja a parkettát egyben. Az ápolás gyakorisága függ a használat intenzitásától. Magán házban, lakásban 2-4 hetente, közösségi terekben, irodákban 1-2 hetente, étteremben, üzletekben 1-2 naponta.
Későbbiekben, ha felület használat során elveszti fényét vagy a felületén megkarcolódik egyszerűen felfrissíthető a NATURAL OIL CARE ápolóolaj használatával, így az olajozott padló élettartama meghosszabbodik.
A használat előtt próbálja ki a szert egy kevésbé létható helyen, hogy annak hatását megtapasztalja.
Ha van rá mód, mindig kezeljük a teljes felületet, hogy a parketta kinézete egységes maradjon.
Soha ne használjon dörzsölő, erős alkáliákat vagy oldószer tartalmú tisztítószereket! Ezek hosszú távra tönkretehetik a felületet.
Az olajjal átitatódott eszközök öngyulladás veszélyesek, ezért azokat használat után terítse ki és szellőztesse ki, amíg teljesen meg nem szárad vagy tegye vízbe.
Minden esetben tartsa be a gyártó figyelmezetéseit!
A BEFAG készparketta szerkezete három részből áll. Alsó és középrétege fenyőfából, járófelülete kemény fafajokból készül, melyek színválasztéka a burkolandó tér hangulatához igazítható felületet eredményez.
1 sávos
2 sávos
3 sávos
A különböző fafajták különböző keménységűek. A nagy igénybevételnek kitett helyeken célszerű keményebb fafajtát választani. Az alábbi táblázat összehasonlítja a különböző fafajták keménységét.
A szerkezetre minden szabványos termékünknél 21 év, a lakkozásra 5 év jótállást vállalunk, a Garancia jegyben foglaltak szerint.
A Befag készparkettái padlófűtéssel ellátott helyiségekben is alkalmazhatók. Erre a célra a katalógusban a megfelelő szimbólummal jelölt készparketta-típusokat ajánljuk. A fűtési rendszer tervezésénél, kivitelezésénél, továbbá a parketta beépítésénél és a rendszer üzemeltetésénél be kell tartani az előírásokat. Ehhez kérje „A padlófűtés és készparketta együttes alkalmazása” című részletes tájékoztatónkat.
A felrakásra kerülő helység aljzatának megfelelően szilárdnak és egyenletesnek kell lennie. Szabvány szerint négyzetméterenként 2mm lehet az eltérés. Ezt meghaladó eltérés esetén jó minőségű aljzatkiegyenlítővel aljzatkiegyenlítésre van szükség. Az aljzat nedvességtartalma nem haladhatja meg a 2 %-ot.
Ragasztott kivitelezés esetén a parkettát megfelelő, jó minőségű parkettaragasztóval kell az aljzathoz ragasztani. A ragasztó használatától függően csiszolásig 3 - 14 napot kell várni míg a csaphornyos parketta a ragasztóból bekerülő nedvességet kidolgozza. Ezt követően a csiszolást el kell végezni, majd csiszolóporral és fugakitöltő anyaggal a parketta-elemeket ki kell fugázni. Fugázás után finomcsiszolást kell végezni. A 22 mm-es csaphornyos parkettát deszkából készített vakpadlóhoz szegezett kivitelben kerül fektetésre.
Padlófűtéshez minden esetben a parkettát arra alkalmas ragasztóval, ragasztott kivitelben kell kivitelezni. Az aljzatnak a korábbiakban említett követelményeknek kell megfelelnie. Fektetés során a helyiség hőmérséklete nem lehet kevesebb, mint 15 C. (A padlófűtést ki kell kapcsolni)
Az utolsó csiszolást követően a felületet tökéletesen fel kell porszívózni. Ezt követően el lehet végezni az alapozást. A száradási idő kivárása után az első lakkozást. A megfelelő idő kivárása után a felületen finomcsiszolást kell végezni, finom szerkezetű csiszolópapírral vagy ráccsal, mivel a parkettalakkok felhúzzák a parkettaelemek szálait, és ettől a felület érdessé válik. Finom csiszolás után a felületet ismételten gondosan át kell takarítani, és ezt követően igény szerint 1 illetve 2 réteg lakkot kell felvinni a felületre. Léteznek a lakkozástól eltérő felületkezelési rendszerek pl: olajozás, vaxolás. Az alapmunkálatok megegyeznek a lakkozáséval, a felhordás technológiája eltér attól.
Ne feledje: A faanyag még feldolgozott állapotban is "élő" anyag, s a szélsőséges klimatikus hatásokra- csak úgy, mint az ember - érzékenyen reagál. Az ember és a parketta jó közérzetéhez tehát a megfelelő szobaklíma is hozzátartozik. Ez például 20°C hőmérséklet esetén mintegy 50-60% relatív nedvességet jelent. Ha a fűtési idényben a relatív nedvesség tartósan vagy gyakran a megadott érték alá csökken, a parketta rendkívüli módon kiszáradhat, s az egyes elemek közt, de azokon belül is rések képződhetnek. Ennek megakadályozására, szükséges a fűtési idényben a páratartalom és a hőmérséklet folyamatos mérése és a légnedvesség megfelelő mértékű pótlása mesterséges légnedvesítéssel.
Fontos! Ez a parketta fából készült, ezért a természetes fára jellemző sokszínűséget, szerkezeti sokféleséget kismértékben még egy-egy minnőségi osztályon belül is tükrözi.
Tisztítása legfeljebb kéznedves ruhával, a megfelelő tisztítószer alkalmazásával. A parketta is, mint minden padló, használat során természetes mértékben kopik, ezért rendszeres tisztítást és ápolást igényel. Az asztalok, és székek lábára célszerű megfelelő méretű filc alátétet ragasztani a parketta megóvása érdekében.
Általában 5 év a garancia vonatkozik minden termékre.
A teljes körű rarancia elvesztését kiváltó okok:
A kivitelezést mindig bízza szakemberre, az egyes lépéseket aljzatnedvesség-mérését, fa-nedvességmérését rögzítsék jegyzőkönyvben!